• Sobota, Červenec 09th, 2005

Náhodou jsem dnes na ČT2 zahlédl tuto sérii čtyř krátkých filmů - Narozeniny v parku, Sklizeň, Vychovatel ke strachu a Mrtvý les. Paradoxy, ironie, surrealismus. Skutečně velice zajímavá podívaná!

Popis dobře charakterizuje 365dni.sms.cz:

Pásmo nejlepších krátkých filmů Pavla Marka a Romana Včeláka.

 1. Narozeniny v parku - 11 minut, 1987 Bulšitfilm Heroizace mrkve vyjádřená pohybem hlavního hrdiny filmu, který slaví v parku své devětatřicáté narozeniny.
 2. Sklizeň - 8 minut, 1992 FAMU Krutý sen jedné osamělé staré ženy.
 3. Vychovatel ke strachu - 15 minut, 1989 Bulšitfilm O osudu jedné generace, která si svůj úděl ponese životem tak, jako stařena vláčející ulicí pytel shnilé zeleniny.
 4. Mrtvý les - 40 minut, 1990 Bulšitfilm Příběh houbaře, který kvůli houbě zabije svého souseda a nakonec se sám otráví houbovou polévkou. Bulšitfilm vznikl v roce 1983 při natáčení amatérského filmu Kotelna, který společně vytvořili Pavel Marek a Roman Včelák. Jediná kopie filmu byla ale ukradena hned po premiéře v klubu Delta, takže začátky Bulšitfilmu zůstanou navždy zahaleny tajemstvím

Postupně se Bulšitfilm rozšířil o další členy a počet filmů vzrostl do roku 1992 na osm krátkých a jeden středometrážní. Filmy inspirované poetikou surrealismu a tvorbou Jana Švankmajera a Luise Buňuela získaly po svém uvedení značný ohlas mezi filmovými odborníky.

Od roku 1989 studuje Pavel Marek na pražské FAMU režii, Roman Včelák nastupuje na katedru kamery o rok později. Na rozdíl od prvních snímků, v nichž díky animaci ožívají nejrůznější předměty, od vysavačů po hrnce špaget, se začínají více věnovat filmovému příběhu.

Smysl pro absurditu a grotesku však zůstává, jak se mohou diváci přesvědčit v krátkém filmu Sklizeň. Byl to však také bohužel poslední film, na kterém spolupracoval Roman Včelák, kongeniální kameraman všech Markových filmů, jenž nedlouho poté zemřel na leukémii.

Mé postřehy

Velice zajímavě jsou zpracovány běžné životní situace, jako čištění zubů, nebo ranní lovení holubů z nosa a pošmáknutí si na nich (vč. detailního záběru!).

Perfektní jsou taky paradoxní a ironické situace, jako např. tato: chlap stojí uprostřed středně velké tůně, štípe dřevo, pak z vody vytáhne noviny, přiloží do kamen, pak (taktéž z vody) vezme uhlák a přihodí do kamen lopatku uhlí a poté z kapsy košile vyjme zápalky, schované v uzavíratelném igelitovém sáčku a vesele zatopí. :-)

Všechny příběhy jsou dost o přemýšlení. Dá se v nich krásně číst mezi řádky, každej si v tom může najít to své. Já v tom například vidím silnou nadčasovost.

Zkrátka, opravdu vynikající práce. Předesílám však, že ne každého zaujme.

Kde můžu tyto filmy shlédnout?

Všechny čtyři krátké filmy jsou k dispozici volně ke stažení ze serveru live.atlas.cz. Protože ne na všechny filmy na Atlasu najdete odkazy, musel jsem se ke konkrétním cestám k souborům dohrabat trochu krkolomnějším způsobem - ale povedlo se! :-)

Pokud byste měli se stahováním streamů problémy, použijte následující odkazy přímo z tohoto serveru:

Pozn.: Všechny obrázky byly přejaty taktéž ze serveru 365dni.sms.cz.

A nebo… :-)

Get the Flash Player to see the wordTube Media Player.
Všechny komentáře k tomuto článku můžete sledovat prostřednictvím RSS 2.0 kanálu.

Komentáře: 7

 1. Za toto dakujem, Mrtvy les ma pre mna neuveritelne sugestivnu atmosferu, tento film som hladal velmi dlho. Ozaj majstrovsky kusok s skvelym Tomasom Hanakom a Svankmajerovymi animaciami.

 2. Taky díky za Mrtvý les už rok ho průběžně hledám. Výborná věc. Byl jsem v kontaktu i s panem Hanákem, ale bohužel mě neporadil kde snímek sehnat. Škoda, že ho někdo neumístil v Divx ke stažení na net.Díky,Díky,Díky

 3. Ano,je to opravdu pozoruhodný snímek.Když to tenkrát dávali,tak jsem jej prozřetelně nahrál a pokud byb byl zájem mohu poslat na DVD za cenu poštovného.
  Sháním ale snímek od Jiřího Barty “Zaniklý svět rukavic”,nevlastníte náhodou někdo?

 4. Zapomel jsem,kdyby nekdo chtel reagovat tak tady: andrew@repcin.net

 5. Diky,to je skvely!Taky jsem to shanel…a nesehnal…Tak jsem rad,podle me je to skvela prace na kterou by se nemelo zapomenout.

 6. Tak už jsem konečně vlastníkem i Bartova díla.Zvláštní,že ze všech vydavatelů zareagovaly zrovna Levné knihy,ale budiž jim za to dík.DVD obsahuje kromě “rukavic” i Krysaře a Diskjjockey….Mějte se…

 7. Větší magořinu už jsme dlouho neviděl